Zarabianie przez internet – czyli kasa z sieci

Blog4cash.pl – eksperymentalny blog o zarabianiu przez internet

Konfiguracja WordPress w Compareyourself.pl – Wygląd

konfiguracja wordpress wygląd

Kilka słów o zakładce „Wygląd”. Nazwa może być trochę myląca ponieważ znajdują się tu nie tylko opcje umożliwiające zmianę szablonu, ale również odpowiadające za nawigację na naszej stronie oraz dające możliwość konfiguracji bocznego panelu za pomocą tak zwanych widgetów.

 

 

Motywy

 

Konfiguracja wordpress - wybór szablonu

Zakładka zawiera dostępne skórki dla naszego bloga, aktualnie jest ich 12. Pamiętajcie jednak o zapisie mówiącym że dla ” starych blogerów” przewidziano komercyjne szablony. Wybór szablonu to naprawdę poważna decyzja ponieważ nie zmieniacie tylko wyglądu, ale również cały układ waszego bloga. Teoretycznie motyw można podmienić w każdej chwili jednak może się to wiązać z potrzebą rekonfiguracji meni, widgetów oraz niektórych ustawień.

Każdy z szablonów posiada opcję podglądu, jednak na stronie http://www.demo.compareyourself.pl/ w stopce znajduje się okienko umożliwiające podgląd dostępnych szablonów z treścią,  przy okazji możecie zobaczyć również to o czym pisałem wcześniej czyli konflikty ustawień przy zmianie wyglądu. 

Kiedy już wybierzesz motyw przyciski „włącz” i „podgląd na żywo” zmienią się w przycisk „personalizacja” jest to odnośnik do tych samych ustawień które znajdziecie w bocznym panelu pod tą samą nazwą.

 

 

Personlizacja

 

konfiguracja wordpress - personalizacja szablonu

 1. Tożsamość witryny – zakładka daje możliwość wprowadzenia tytułu strony, opisu oraz tak zwanego faviconu czyli ikonki wyświetlanej na pasku zakładek przeglądarki. Te małe obrazki wg. speców od SEO mają wpływ na pozycjonowanie strony więc warto je umieszczać. Tytuł witryny oraz opis można wprowadzać również w „Ustawieniach” więcej w tym wpisie Konfiguracja WordPressa – Ustawienia
 2. Tło nagłówka – niektóre szablony posiadają możliwość zmiany obrazka w nagłówku strony. W skórce używanej na tym blogu (ubezpieczenia 02) istnieją 4 do wyboru oraz jest opcja dodania własnej grafiki. Szkoda tylko że nie przewidziano tu możliwości wstawienia banera reklamowego, bo chociaż lubię zwierzaki to zamiast świńskiego pyszczka wolałbym jakąś reklamę.
 3. Kolorystyka – podobnie jak wyżej przewidziano kilka opcji kolorystycznych szablonu. 
 4. Wysokość nagłówka – opcja pozwala zdefiniować własną wysokość nagłówka w pikselach, przydatne przy zmianie obrazka na własny.
 5. Menu – jest to odnośnik do tych samych ustawień które znajdziecie w bocznym panelu pod tą samą nazwą, przy pierwszym kontakcie praktyczniej jest skorzystać menu głównego WordPress.
 6. Widgety – sytuacja identyczna jak wyżej.
 7. Statyczna strona główna – więcej o stronie statycznej znajdziecie w tym wpisie Konfiguracja WordPress – Strony
 

 

Widgety

Większość widgetów nie potrzebuje żadnej konfiguracji, żeby zaczęły działać  wystarczy je „złapać” i  trzymając lewy przycisk myszy przeciągnąć na pasek ” widgety sidebara” przenosząc z paska w przeciwnym kierunku widget zostanie usunięty ze strony.

 

wordpress - zarządzanie widgetami

 
 

 

Jest też w śród nich jeden niepozornie wyglądający czyli „TEKST” – oficjalny opis to „Dowolny tekst lub kod HTML.” jednak w praktyce to niesamowicie potężne narzędzie umożliwiające dodanie nieograniczonej ilości różnych zabawek. Jak użyć go do wyświetlania reklam oraz profilu Facebooka znajdziecie na stronie pomocy http://www.demo.compareyourself.pl jednak jest to tylko ułamek tego do czego można go wykorzystać. Poniżej kilka wskazówek 

 

Oprócz Facebooka  istnieją również inne serwisy społecznościowe np. Google Plus. Bez problemu możemy umieścić na naszym blogu boks z profilem. Sprawa jest banalnie prosta.

Na początek musimy utworzyć konto w serwisie G+ następnie otwieramy stronę  https://developers.google.com/+/web/badge/  jeśli jesteście akurat zalogowani adres waszego profilu zostanie wczytany automatycznie jeśli nie trzeba go wpisać ręcznie. Konfigurując pozostałe opcje możemy dostosować wygląd do naszych potrzeb. Ważną sprawą jest odpowiedniej ustalenie szerokości dostosowanej do szablonu naszego bloga. 

W dolnym okienku zostaną wygenerowane dwa zestawy kodów wystarczy skopiować dolny, przenieść widget TEKST do bocznego paska, wkleić kod do okienka i kliknąć zapisz.

 

 


W podobny sposób możemy umieścić informacje z Twittera. Zaloguj się na swoje konto na Twitterze przejdź  do ustawień następnie wybierz „Widżety” i „Stwórz nowy”. Spośród dostępnych opcji wybierz sposób wyświetlania informacji na twojej stronie, podobnie jak wyżej ważne jest dobranie szerokości do szablonu bloga. Kliknij „Utwórz widżet” pojawi się okienko z kodem. Skopiuj go, przejdź do zaplecza twojej strony i wklej do widgetu TEKST umieszczonego w pasku ” widgety sidebara” . Zapisz

 

Widget „TEKST” służy nie tylko do publikacji informacji z Facebooka czy Google Plus. W sieci dostępnych jest tysiące gotowych rozwiązań których zamieszczenie na stronie ogranicza się do wklejenia kodu, miedzy innymi można znaleźć czaty, zegary, liczniki, cytaty i inne mniej lub bardziej użyteczne rzeczy.

Jako przykład weźmy kalendarz nie ma żadnej przydatnej funkcji oprócz prezentacji aktualnej daty w bardzo atrakcyjnej formie :mrgreen:

Wstawiając kod z zewnętrznych źródeł trzeba pamiętać o tym że nikt nie prowadzi takich stron jako wolontariusz często zamieszczone są w nich linki zwrotne a w ekstremalnych przypadkach strona może publikować złośliwy kod mogący zarażać komputery odwiedzających naszego bloga.

 

 

Menu

Edycję naszego menu warto rozpocząć od umieszczonej w prawym górnym rogu zakładki „opcje ekranu”

Znajdują się tam dwie grupy umożliwiające wstępną konfigurację ustawień.

 1. Bloki – pozwala na wybranie z których elementów można utworzyć menu. (zmiany są widoczne w pierwszym panelu od lewej)
 2. Pokaż zaawansowane właściwości menu – rozszerza ilość opcji w pojedynczych zakładkach.

Bloki

Do menu możemy dodać każdy z dostępnych tu komponentów, sposób jest zawsze taki sam. Rozwijamy zakładkę zaznaczamy „ptaszkiem” i klikamy „Dodaj do menu”. Różnice istnieją w sposobie wyświetlania poszczególnych elementów.

 • Strony – jak sama nazwa mówi zostaną wyświetlone wybrane strony.
 • Wpisy – można dodać pojedynczy artykuł jako odnośnik w menu
 • Własne odnośniki – możemy wstawić linki do strony zewnętrznej. Przydatne np. jeśli wasz blog jest dodatkiem do strony lub sklepu internetowego.
 • Kategorie – odnośnik wyświetli wszystkie wpisy w danej kategorii
 • Tagi – wyświetli wszystkie wpisy do których przypisano dany tag.

Pokaż zaawansowane właściwości menu

W zależności od tego co zaznaczyliście w „opcjach ekranu” zyskujecie możliwość  konfiguracji pojedynczych odnośników w menu.

Etykieta nawigacji – możemy zmienić oryginalny tytuł dodanego elementu. Będzie on wyświetlany w menu, jednak oryginalny tytuł strony czy wpisu nie zostanie zmieniony.

Atrybut „Tytuł” – w zależności od szablonu po najechaniu na odnośnik w menu może pojawić się okienko z tytułem

Klasy CSS (opcjonalne) – nie mamy możliwości dodawania nowych klas.

Relacje (XFN) – w skrócie sieć powiązań społecznych. Przy linkach wewnętrznych nie widzę praktycznego zastosowani no może jedynie dodanie atrybutu „nofollow” np do strony Kontakt. Przy odnośnikach prowadzących na inne strony do każdego linku można przypisać relacje jakie łączą twoją stronę z tamtą. Zestaw dopuszczalnych atrybutów znajdziesz w plikach pomocy wordpress tutaj

Podobnie jak przy widgetach kolejność zakładek ustalamy „łapiąc” i przenosząc w odpowiednie miejsce. Jeśli chcecie utworzyć menu wielopoziomowe przenosicie zakładkę która ma być w podmenu pod zakładkę główną tak aby pojawiająca się przerywana linia była przesunięta lekko w prawo. 

 

Przy tworzeniu nowego menu zasada jest identyczna jak przy edycji głównego. Zaznaczamy element i klikamy dodaj do menu, jednak nowe menu  możecie opublikować jedynie dzięki widgetowi „Własne menu”

Powiązane wpisy :
 

Odpowiedz