Zarabianie przez internet – czyli kasa z sieci

Blog4cash.pl – eksperymentalny blog o zarabianiu przez internet

Darmowe legalne zdjęcia – jak interpretować licencję CC

licencja-cc

Darmowe legalne zdjęcia – licencje Creative Commons

Grafika na na blogu czy stronie jest równie ważna jak sam tekst, a w bardzo wielu przypadkach decyduje czy odwiedzający zainteresuje się naszym artykułem. Zgodnie moimi założeniami wszystko ma by darmowe tyczy się to również zdjęć. W tym wpisie chciałbym przedstawić licencję która umożliwia legalnie pobrać materiały graficzne i używać ich nawet na komercyjnych witrynach.

Czym jest komercyjna witryna ?  Jak się okazuje jest nią każda strona która przynosi zyski właścicielowi więc nie tylko strony firmowe, ale również strony prywatne na których zamieszczono płatne reklamy. 

Najpopularniejszym obecnie systemem licencjonowania praw autorskich to licencje Creative Commons, pozwalają one zachować twórcom utworów ich prawa autorskie oraz dodać kilka ograniczeń związanych z dystrybucją, modyfikacją itp.

 

 

Oznaczenia używane w licencji Creative Commons

927123_60x60

Creative Commons – rodzaj licencji określających prawa autorskie. Materiały które udostępniane są na licencjach Creative Commons mają „pewne prawa zastrzeżone” (some rights reserved).

licencja-by

Identyfikator BY. Wolno kopiować, rozprowadzać, modyfikować nawet w celach komercyjnych pod warunkiem, że zamieścicie dane autora oryginału. 

licencja-nc

Identyfikator NC. Wolno kopiować, rozprowadzać,  modyfikować tylko do celów niekomercyjnych.

licencja-nd

Identyfikator ND. Wolno kopiować, rozprowadzać jedynie w oryginale – modyfikacje nie są dozwolone.

licencja-sa

 Identyfikator SA. Wolno rozprowadzać jedynie na licencji identycznej jak oryginał.

licencja-publicdomain

 Identyfikator CC0. Brak ograniczeń 

Jak rozszyfrować licencje CC

licencja-cc-by-nd

Takie oznaczenie zezwala na wykorzystanie, zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania utworu w oryginalnej postaci i dodaniu informacji o autorze .

licencja-cc-by-nc-sa

Licencja ta pozwala na wykorzystanie jedynie w celach niekomercyjnych.Można modyfikować jednak wersja zmieniona musi być rozprowadzana na takiej samej licencji jak oryginał, plus dane o autorze oryginału.

licencja-cc-by-nc-nd

Jest to najbardziej restrykcyjna z licencja. Można używać tylko w celach niekomercyjnych i tylko pod warunkiem zachowania go w oryginalnej formie do tego dane o autorze.

licencja-cc-by-nc

Licencja ta pozwala na kopiowanie, modyfikowanie, rozprowadzanie jedynie w celach niekomercyjnych. Warunek ten nie obejmuje wersji zmodyfikowanych, mogą zostać dodane inne obwarowania.

licencja-cc-by

Pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie jedynie pod warunkiem dodania informacji o autorze.

licencja-cc-by-sa

Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie również w celach komercyjnych pod warunkiem że na wersję zmodyfikowaną będzie udzielana taka sama licencja. 

CC0-grafika

Licencja specyficzna i najbardziej popularna nazywana również ” przekazaniem do domeny publicznej „. Krótko – robisz ze zdjęciem co chcesz.

Dane w tabelach to luźna interpretacja prawniczego bełkotu, dokładne informacje na temat licencji CC znajdziecie na oficjalnej stronie Creative Common Polska

Aby zlokalizować prace oparte na licencji CC można skorzystać z wyszukiwarek.

cc-logo
strona-search-creativecommons

Wyszukiwarka umieszczona na oficjalnej stronie CC. Przeszukuje zasoby wielu serwisów.

odwiedź stronę

lets-cc-logo
strona-letscc-

Wyszukiwarka mediów z licencją CC. Przeszukuje kilka znanych stron jednak znajduje niewiele.

odwiedź stronę

 

Prawdę mówiąc możliwości wyszukiwarek mocno mnie rozczarowały dlatego opracowałem dwa zestawienia dostępne w drugiej i trzeciej części .

Powiązane wpisy :
 

Odpowiedz