Zarabianie przez internet – czyli kasa z sieci

Blog4cash.pl – eksperymentalny blog o zarabianiu przez internet

WordPress – Media, Odnośniki, Komentarze

konfiguracja wordpress - media - odnośniki - komentarze

W tym artykule chciałbym wam przybliżyć konfigurację kilku mniej zaawansowanych opcji z menu WordPress, a mianowicie zakładkę „Media” czyli nasz bank zdjęć, zakładkę „Komentarze ” czyli opinie o naszym blogu oraz zakładkę „Odnośniki” czyli tak zwany Blogroll która wbrew pozorom nie służy tylko do promocji innych stron czy blogów kryje w sobie dużo więcej możliwości.

 


Media

 

Wordpress - media

Zakładka media pozwala wstępnie przygotować grafikę przed dodaniem jej w treści wpisu. W sumie dostęp do tych samych funkcji mamy klikając „Dodaj medium” przy pisaniu posta jednak są przypadki w których skorzystanie z niej może być użyteczna np. dodanie do biblioteki kilku zdjęć jednocześnie. W naszym przypadku możemy dodawać tylko pliki graficzne czyli  .GIF, .JPG,  lub .PNG nie większe niż 1MB.

 

 

Załóżmy że chcemy dodać zdjęcie czyli klikamy „Dodaj nowe” przeciągamy zdjęcie z komputera lub wybieramy plik do wczytania, następnie przechodzimy do zakładki „Biblioteka” klikamy wczytany przed chwilą obrazek, w tym momencie otwiera nam się okno jak na zrzucie. Zacznijmy od zaznaczonej na niebiesko części czyli :

 

Adres URL – adres do obrazka w pełnym rozmiarze.

Tytuł– powinien pojawić się jako „chmurka” z tekstem po najechaniu kursorem na obrazek.

Etykieta – tekst który tu wpiszecie pojawi się pod obrazkiem.

Alternatywny tekst – treść wpisana oknie zostanie dodana do atrybutu ALT. Ten tekst pojawi się jeśli obrazek z jakiegoś powodu nie został wczytany, ma on też spore znaczenie dla wyszukiwarek więc warto z niego korzystać. W znaczniku ALT najlepiej jest opisać co przedstawia zdjęcie za pomocą słów kluczowych.

Opis – umieszczony tu tekst będzie wyświetlany na stronach załącznika, pojawi się np. po utworzeniu galerii.

Zaktualizowane przez – zostanie wyświetlona nazwa autora który dodał dany obrazek.

Wysłano do – podaje adres postu w którym użyto obrazka.

 

Linki zaznaczone na zielono:

 • Zobacz stronę załącznika – możesz podejrzeć jak będzie wyglądał twój obrazek w „średnim” rozmiarze na blogu.
 • Edytuj więcej informacji – znajdziemy tu identyczne opcje jak w sekcji zaznaczonej na niebiesko jedynie tworząc opis można skorzystać z dodatkowych znaczników HTML.
 • Usuń na zawsze – żegnaj obrazku.

I na koniec zaznaczony na czerwono przycisk „Edytuj obrazek”, znajduje się tam coś jakby namiastka edytora która pozwala zmienić rozmiar zdjęcia, obrócić w pionie lub poziomie oraz utworzyć odbicie lustrzane.

 

Komentarze

 

W zakładce „Komentarze” raczej się nie napracujemy, jednak w  jednym z punktów regulaminu jest napisane że do naszych obowiązków należy moderacja komentarzy. Więc moderujmy.

To czy zezwolimy na komentowanie wpisów i w jakiej zakładce (górne menu na obrazku) się one pojawią możemy skonfigurować w Ustawienia > Dyskusja. Powiedzmy że ustawiliście ręczne zatwierdzanie. Czyli wchodzimy w „Oczekujące” i po najechaniu kursorem na dany komentarz wyświetla nam się co możemy z nim zrobić. Jest w porządku klikamy „Zatwierdź”, są wulgaryzmy „Szybka edycja”, jest to jakiś śmieć z automatu „Oznacz jako spam”, ktoś napisał mało przychylny komentarz „Do kosza” :mrgreen: 

 

 

Odnośniki –  blogroll

 

Blogroll to nic innego jak zestaw linków do zewnętrznych stron publikowany za pomocą widgetu Odnośniki. Jednak wbrew ogólnemu przekonaniu nie chodzi tu tylko o linki do innych blogów możemy promować filmy na YouTube, umożliwiać pobranie dokumentów itp. 

Tworzenie nowych nowych odnośników jest proste. Klikamy Odnośniki > Dodaj nowy i wypełniamy formularz.

Nazwa – ten tekst będzie wyświetlany na początku i to pod nim będzie ukryty link.

Adres URL – link prowadzący do innej strony czy filmu, możemy tu oczywiście umieszczać reflinki, czyli odnośniki do programów partnerski np. w takiej formie http://www.comperialead.pl/?p=iHke

Opis – tekst zostanie umieszczony w znaczniku <title> </title>więc powinien być jakoś tematycznie powiązany z nazwą. Można go również wyświetlić jako rozwinięcie nazwy. Powiedzmy że jako nazwy użyjemy ” Comperialead „, dla opisu rozwinięciem będzie tekst”- najlepszy sposób na zarabianie w internecie” elekt będzie następujący:

Comperialead – najlepszy sposób na zarabianie w internecie

Kategorie – wszystkie wpisy możemy podzielić na kategorie i publikować każdą jako odrębny widget.

Element docelowy – określa w jaki sposób otworzy się strona do której prowadzi odnośnik.

Relacje (XMF) –  można określić w jaki sposób twój blog jest powiązany z miejscem do którego prowadzi link. Ponoć ma to wpływ na pozycjonowanie.

Zaawansowane – w sumie przydatny jest tylko adres obrazka ponieważ możemy go wyświetlić w widgecie. Obrazek może pochodzić z waszego bloga. 

Ocena – wasza ocena strony docelowej, aby wyświetlić ją w widgecie musicie zaznaczyć opcję „Pokaż klasyfikację odnośnika”

Aby udostępnić nasz zestaw lików korzystamy z widgetu „Odnośniki” . Możemy go używać wielokrotnie za każdym razem udostępniając inny zestaw informacji z wypełnionego wcześnie formularza.

Wybierz kategorię odnośnika – wybieramy jedną z kategorii do które przypisaliśmy zestaw odnośników. Jedna kategoria na jedno użycie widgetu.

Porządkuj wg:

 • Tytuł odnośnika – czyli alfabetycznie
 • Klasyfikacja odnośnika – sortuje wg. oceny dodanej podczas tworzenia odnośnika.
 • Identyfikator odnośnika – wyświetli w kolejności ich dodawania do kategorii.
 • Losowy

Korzystając z elementów :

 • Pokaż obrazek odnośnika
 • Pokaż nazwę odnośnika
 • Pokaż opis odnośnika
 • Pokaż klasyfikację odnośnika

możemy tworzyć różne kompozycje, jednak efekt końcowy zależy od użytego szablonu. Niekiedy lepiej zrezygnować z obrazka i opisu ponieważ wygląda to strasznie.

 

 


Powiązane wpisy :
 

Odpowiedz